5 maja 2016 r.

5 maja, jak co roku, nauczyciele, rodzice i uczniowie Szkoły Podstawowej im.Henryka Sienkiewicza w Sławacinku Starym uczcili pamięć swego patrona. W tym roku obchody tego dnia miały szczególny charakter, bowiem rok 2016 został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Henryka Sienkiewicza z racji przypadających rocznic: 170 rocznicy urodzin i 100 rocznicy śmierci pisarza. Ponadto w bieżącym roku mija 50 lat od powstania Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Dlatego też dyrekcja muzeum, we współpracy z Biurem Rekordów Guinnessa, ogłosiła ogólnopolską akcję ustanowienia Rekordu Polski w kategorii „Jak największa liczba osób czytających wspólnie Sienkiewicza”. Do tego przedsięwzięcia przyłączyła się także społeczność szkoły w Sławacinku Starym. Punktualnie o godzinie 10.00, po komendzie „Start”, 178 osób chórem odczytało wybrany przez organizatora fragment „Potopu”. Świadkami wydarzenia (zewnętrznymi obserwatorami) były pracownice Biblioteki Pedagogicznej w Białej Podlaskiej P. Beata Bartosiak i P.Agnieszka Żarnowska.W ustanawianiu rekordu, oprócz uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły, wzięli również udział zaproszeni goście. Na spotkanie przybył Wójt Gminy Biała Podlaska Pan Wiesław Panasiuk, przedstawiciele uczniów i rodziców z zaprzyjaźnionych szkół: Szkoły Podstawowej im.34 Pułku Piechoty AK w Grabanowie (opiekun P.Justyna Osielska) i Szkoły Podstawowej im.Jana Brzechwy w Sitniku (opiekun P.Justyna Sikorska). Całe przedsięwzięcie zostało nagrane oraz wykonano dokumentację zdjęciową, czego wymagał regulamin.Następnie, aby przybliżyć twórczość Noblisty, przeczytano mniej znane utwory Henryka Sienkiewicza: „Bajkę”, „Legendę żeglarską” i „Dwie rzeki”. Oprócz uczniów do czytania włączyła się dyrektor szkoły Pani Barbara Kociubińska-Koza, przedstawicielka rodziców Pani Anna Bobko i nauczyciel języka polskiego (koordynator przedsięwzięcia) Pani Beata Lipka.Kolejnymi punktami obchodów Dnia Patrona było obejrzenie prezentacji multimedialnej o życiu i twórczości pisarza, a 13 uczniów z klas IV – VI wzięło udział w „Turnieju wiedzy o Henryku Sienkiewiczu”. Największą wiedzą o Patronie wykazała się uczennica klasy VI Agata Kaliszewska. Drugie miejsce ex aequo zajęli Alicja Zajączkowska (kl.VI) i Weronika Markowska (kl.V), na trzecim, także ex aequo, uplasowali się Piotr Daczkowski (kl..VI) i Kinga Andrzejewska (kl.V).

zdjęcia

4 maja 2016 r.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Sławacinku Starym 4 maja świętowali 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystą akademię przygotowali uczniowie klasy V pod kierunkiem nauczyciela historii pani Emilii Byszuk. Widzowie przenieśli się w czasy ostatniego króla Polski. Aktorzy wcielili się w rolę szlachty, która żywo dyskutowała nad potrzebą reform w państwie. A że o zgodę w sejmie Rzeczpospolitej w XVIII wieku trudno było, do utarczek słownych często dochodziło, a i szabli dobywano, by argumenty swoje wzmocnić. Wszystkich do porządku król przywołał i przysięgę wobec zgromadzonego narodu złożył. Grę aktorów uświetnił występ szkolnego chóru, prowadzonego przez panią Teresę Olesiejuk. Wychowankowie przedszkola na akademię przybyli z własnoręcznie wykonanymi chorągiewkami. Z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w odśpiewanie hymnu, czego w swoim wystąpieniu nie omieszkała nie zauważyć pani dyrektor Barbara Kociubińska – Koza. Najmłodsi z radością zrobili pamiątkowe zdjęcia w otoczeniu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – Piotra Brzozowskiego.

zdjęcia

26 kwietnia 2016 r.

 

Podsumowanie programu „Nie pal przy mnie, proszę”

Szkoła Podstawowa w Sławacinku Starym w roku szkolnym 2015/2016 przystąpiła do realizacji programu edukacji antynikotynowej dla uczniów klas I – III „Nie pal przy mnie, proszę”. Program miał charakter profilaktyczny i miał za zadanie kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie.

Nadrzędnym jego celem było uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem i wykształcenie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.

Przez kilka miesięcy uczniowie pod kierunkiem wychowawców omawiali na zajęciach zagadnienia związane z promocją zdrowia. Gościliśmy w szkole pracownika Biblioteki Pedagogicznej z Białej Podlaskiej panią Beatę Bartosiak, która zrealizowała cykl zajęć pod hasłem „Dbamy o swoje zdrowie”. Pielęgniarka szkolna pani Elżbieta Korniluk przeprowadziła zajęcia warsztatowe pt. „Nie pal przy mnie, proszę”.

26 kwietnia w trakcie Dnia Otwartego pani dyrektor Barbara Kociubińska – Koza podsumowała działania realizowane w ramach programu. Uroczystość była okazją do zaprezentowania przez dzieci z klas I – III zaproszonym gościom, rodzicom i starszym kolegom inscenizacji pt. „ Mamo, tato nie pal przy mnie”

a także wierszy, rymowanek i piosenek mówiących o szkodliwości palenia. Część z nich została ułożona przez uczniów naszej szkoły. Na zakończenie spotkania Piotr Wieczorek z klasy trzeciej przedstawił przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną przestrzegającą przed zgubnymi skutkami palenia papierosów. Całości dopełniła wystawka prac plastycznych promujących zdrowy styl życia.

12 lutego 2016 r.

12 lutego w Szkole Podstawowej w Sławacinku Starym odbyła się pierwsza Wieczornica w bibliotece szkolnej. Pomysłodawcami i realizatorami byli uczniowie z klasy szóstej należący do grupy „Małych Bibliotekarzy” wraz z bibliotekarzem. Celem spotkania było zachęcenie uczniów do czytelnictwa. W wieczornicy wzięli udział najlepsi czytelnicy z każdej klasy, którzy zajęli I i II miejsce w semestralnym konkursie czytelniczym. Ich zadaniem było zaproszenie na wieczór z książką osób, które niezbyt chętnie sięgają po lekturę. Pomysł z wieczornicą okazał się trafiony. Uczestnicy jednogłośnie stwierdzili, że chętniej będą odwiedzać bibliotekę i z przyjemnością przyjdą na wieczornicę za rok. Pomysł ten spodobał się także ich rodzicom. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją wybranych fragmentów z ulubionych książek przez laureatów konkursu czytelniczego. Po ich wysłuchaniu zaproszeni uczniowie wybrali książkę, którą chcieliby przeczytać. Najwięcej głosów zdobyła książka pt. „Oskar i Pani Róża”. Kolejnym punktem wieczornicy było połączenie w pary kotylionów z tytułami książek. Każdy uczestnik otrzymał kotylion i w określonym czasie musiał odnaleźć parę. Mali Bibliotekarze przygotowali także krzyżówkę, kalambury, quiz oraz prezentację postaci bajkowych.Na zakończenie spotkania przy świecach uczniowie wspólnie wymyślili i opowiedzieli piękną bajkę.

zdjęcia

Nasi najlepsi w I semestrze roku szkolnego 2015/16

Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole

zdjęcia 

28 stycznia 2016 r.

Bal karnawałowy 2016

zdjęcia

21 grudnia 2015 r.
Jasełka

zdjęcia 

25 listopada 2015 r.

„W misiowym świecie książek”.

Dnia 25 listopada z okazji Dnia Pluszowego Misia w Szkole Podstawowej w Sławacinku Starym odbyło się spotkanie przygotowane dla przedszkolaków i uczniów klasy I i II promujące czytelnictwo wśród najmłodszych pt.„W misiowym świecie książek”. Zaproszeni uczniowie przyszli na spotkanie ze swoimi pluszowymi misiami. Starsi uczniowie wcielając się w role misiów zagrali przedstawienie pt. „Dzieci lubią misie – misie lubią dzieci”. Po przedstawieniu, które długo oklaskiwały maluchy, została wyświetlona bajka pt. „Miś Uszatek i jego nowy kolega”. Spotkanie zakończono krótką pogadanką z dziećmi na temat czytelnictwa. Każda grupa przedszkolaków została odprowadzona do swojej sali przez Misia ze szkolnego przedstawienia i w klasach zorganizowano dzieciom zabawy z misiami.  

zdjęcia 

9 listopada 2015 r.

           9 listopada odbyła się akademia z okazji 97 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie z klasy V i VI wcielając się w duchy przodków z przeszłości opowiedzieli współczesnej uczennicy drogę Polaków do wolności. Doskonale odgrywali role żołnierzy, legionistów, wojów, husarzy i powstańców. Niemi aktorzy z klasy II i VI na scenie tworzyli bardzo wymowną żywą dekorację przedstawiającą uwięzioną przez zaborców Polskę. Spętani łańcuchami zaborców z dumą trzymali symbole narodowe. W nastrój zadumy i zamyślenia wprowadzały słuchaczy przepiękne pieśni patriotyczne wywołując wzruszenie. Sprzyjała temu także sceneria przedstawiająca pole bitewne oraz bezimienne mogiły poległych, na których płonęły znicze.

zdjęcia


14 października 2015 r.

Ślubowanie uczniów klasy I.

 

zdjęcia


14 października 2015 r.

Dzień Edukacji Narodowej

zdjęcia

7 września 2015 r.

Wizyta Ks.Biskupa w naszej szkole

7 września Szkoła Podstawowa w Sławacinku Starym gościła w swoich murach Księdza Biskupa Kazimierza Gurdę Ordynariusza Diecezji Siedleckiej, któremu towarzyszył Proboszcz parafii ks. kanonik Marian Daniluk.

Spotkanie odbyło się w hali sportowej gdzie Biskupa w imieniu nauczycieli i uczniów powitała Dyrektor Szkoły Pani dr Barbara Kociubińska – Koza.

Po powitaniu uczniowie wykonali część artystyczną. Następnie głos zabrał ksiądz Biskup, który podziękował nauczycielom i wychowawcom za ich trud w kształtowaniu młodego pokolenia. Przypomniał, że jedynym dobrem człowieka jest Chrystus. Zachęcił uczniów do troski o własne wzrastanie, nawiązując do słów Św. Jana Pawła II, że każdy musi mieć swoje Westerplatte, że musi wymagać od siebie, nawet wtedy gdyby inni tego nie wymagali.

Na zakończenie spotkania w naszej szkole dostojny gość udzielił Pasterskiego Błogosławieństwa.

zdjęcia

Close Menu
Skip to content